DENİB AKADEMİ' den İhracatta Müşteri Bulma, Hedef Pazar Seçimi ve Pazar Geliştirme Eğitimi

DENİB AKADEMİ, “İhracatta Müşteri Bulma, Hedef Pazar Seçimi ve Pazar Geliştirme Eğitimi”ni 29 Kasım 2019 tarihinde Denizli İhracatçılar Birliği ile Uşak Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle Uşak'ta düzenledi.

Novo Danışmanlık'tan Murat Odacı tarafından gerçekleştirilen ve firmaların farklı departmanlarında görev yapan temsilcilerin yer aldığı eğitim programında; pazar araştırmasında kullanılacak teknikler, yararlanılabilecek web sayfaları, hedef pazar seçiminde trend analizi uygulaması, farklı hedef pazarların karşılaştırılması, doğru hedef pazar tespiti için ipuçları, potansiyel alıcılara ulaşma, Ticaret Bakanlığı'nın hizmet ve desteklerinden faydalanma gibi konu başlıkları üzerinde duruldu.

Doğru Zaman Doğru Kişi Doğru Pazar

Eğitmen Murat Odacı dış ticarette doğru zamanda doğru kişiler aracılığıyla doğru hedef pazara ulaşabilmenin önemine değinerek şunları söyledi:

“Dış ticarette rekabet analizi ve pazar araştırması oldukça önemli yer tutmaktadır. Başarılı bir pazar araştırması sürecinin firmaların ihracatlarına olumlu yansıdığını görüyoruz. Doğru zamanda, doğru kişilerle doğru hedef pazarlara yönelmek, ihracatta başarıyı da beraberinde getiriyor. Öte yandan dış ticaret işlemlerinde, ürüne ve ülkeye göre değişkenlik gösteren çeşitli vergiler uygulanmaktadır. Pazar araştırması kapsamında ve ürünlerin pazarlanması sürecinde, gümrük vergisi oranlarının bilinmesi de oldukça önemli.”

Eğitim programı, yapılan bilgilendirmelerin ve paylaşımların ardından soru-cevap bölümüyle devam etti.

DENİB AKADEMİ eğitimlerine, 10-11 Aralık 2019 tarihinde düzenlenecek olan“ Dış Ticarette Akreditifler ve Operasyonel İşleyişi Eğitimi” ile devam edecek.

 

 

İlgili Fotoğraflar