İhracat Rakamları (Bin USD)
English

2018-96 Çeşitli Konular

Sayı : 32089230-TİM.DENİB.GSK.2018/10044-10323                                                  Denizli, 10/10/2018
Konu: Çeşitli Konular

 

S İ R K Ü L E R

(ARGE / 2018-96)

 

Sayın Üyemiz,

Konu Başlıkları

1) Suudi Arabistan'ın Tır Sözleşmesi Kapsamında Talepleri

2) Futurallia Tunisia 2018 İş Forumu

3) Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri

4) LMSCM 2018 Duyurusu

 

1) Suudi Arabistan'ın Tır Sözleşmesi Kapsamında Talepleri

Ticaret Bakanlığı'ndan alınan bir yazıda, ülkemizin de imzacı taraf olduğu TIR Sözleşmesi'nin 12. ve 13. Maddelerine atıf yapılarak, ülkemizden Suudi Arabistan'a eşya taşıyan önemli miktarda aracın Sözleşmede belirlenen yükümlülüklere uygun şekilde mühürlenmediği ve transit taşımacılık için gereken minimum yeterlilikleri taşımadığı belirtilerek 30 Eylül 2018 tarihinden itibaren TIR Sözleşmesi'nin 12. ve 13. maddelerinde yer alan gereklilikleri karşılamayan araçların transit geçişine izin verilmeyeceği bildirilmektedir.

 

2) Futurallia Tunisia 2018 İş Forumu

T.C. Dışişleri Bakanlığı İkili Ekonomik İşler Genel Müdürlüğü'nden alınan yazıda, Tunus Büyükelçiliğimizden aldıları yazıya atıfla; 14-16 Kasım 2018 tarihleri arasında Tunus'ta 22. FUTURALLIA İş Forumunun düzenleneceği bildirilmektedir.

Anılan yazıda devamla, karşılıklı ekonomik ve ticari ilişkilerinin geliştirilmesine katkı sağlayacağına inanılan foruma kayıt için son başvurunun Ekim ayının ikinci yarısına kadar devam ettiği ifade edilmektedir.

 

3) Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri

İstanbul İhracatçı Birlikleri'nden (İİB) alınan bir yazıda; T.C. Ticaret Bakanlığı ve TİM koordinasyonu, adıgeçen Birlik organizasyonuyla, TOBB, OSBÜK, Ticaret/Sanayi Odaları ve Organize Sanayi Bölgesi işbirliğinde yapılacak olan "Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri”nin 15-18 Ekim 2018 tarihleri arasında sırasıyla BOLU, K.Ereğli/ZONGULDAK, Körfez/KOCAELİ ve İSTANBUL'da ücretsiz olarak düzenleneceğini bildirilmektedir.

Söz konusu seminerlere ilişkin on-line başvuru formları ve programlara ilgili detaylara aşağıdaki linkten ulaşılabilmektedir.

Seminer Detayları:

http://www.iib.org.tr/TR/diger-duyurular-dis-ticaret-bilgilendirme-seminerleri-9.html

 

4) LMSCM 2018 Duyurusu

Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanlığı'ndan alınan bir yazıda; Pamukkale Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü, Lojistik Derneği (LODER) ve North Carolina State Unversity'nin işbirliğinde düzenlenen ve Pamukkale Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünün hazırlıklarını yürüttüğü, 18 - 20 Ekim 2018 tarihinde Pamukkale Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılacak olan 16 th International Logistics and Supply Chain Congress (16. Uluslararası Lojistik ve Tedarik Zinciri Kongresi) de ülkemizden ve yurt dışından 200'e yakın konuğa ev sahipliği yapılacağı bildirilmektedir.

Tüm sunumların İngilizce olarak yapılacağı kongre programına ve daha fazla bilgiye http://pau.edu.tr/LMSCM2018 web sitesinden erişim sağlanabilmektedir.

 

Bilgileriniz rica olunur.

 

Saygılarımla,

 

Uğur DAYIOĞLU

Genel Sekreter