İhracat Rakamları (Bin USD)
English

2018-117 Çeşitli Konular

Sayı : 32089230-TİM.DENİB.GSK.2018/10088-10628              Denizli, 07/12/2018

Konu: Çeşitli Konular

 

S İ R K Ü L E R

(ARGE / 2018-117)

 

Sayın Üyemiz,

Konu Başlıkları

1) RF Gelencik Deniz Limanı

2) Avustralya-Viktorya Eyaleti'ndeki Projeler

3) Görüşe Açma (Gıda ile Temas Eden Plastik Madde ve Malz.)

4) T.C. Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr.Bekir Pakdemirli'nin Azerbaycan Ziyaretine Katılım

5) T.C. Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan ın Hindistan Resmi Ziyareti Vesilesiyle Hindistan a Özel Sektör Heyet Ziyareti

6) İhracatçı Birlikleri-11.Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması

7) UTİB 9.Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması

8) Arabplast 2019 Fuarı Milli Katılım Organizasyonu

 

1) RF Gelencik Deniz Limanı

T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nden alınan yazıda, Tarım ve Orman Bakanlığından 28/11/2018 tarihli alınan yazıya atfen; Rusya Federasyonu (RF) Federal Veterinerlik ve Bitki Karantina Servisi'nden alınan bir yazıya atıfla, ülkemizden RF'ye ihraç edilen 56 parti yaş meyve ve sebze ürünleri için karantina ihlali bildirimi alındığı belirtilmektedir.

Aynı yazıda devamla, 03 Ekim 2018 tarihinden itibaren Gelencik Deniz Limanının bakım çalışmaları nedeniyle kapatılacağı belirtilmekte olup, bu doğrultuda söz konusu liman yerine başka bir limanın gümrük işlemleri için açılıp açılmayacağına ilişkin RF makamlarından bilgi alınıncaya kadar, RF'ye ihracat işlemlerinde bitki sağlık sertifikalarında varış yeri olarak söz konusu limanın belirtilmemesi konusunda Bakanlıkları ilgili müdürlüklerine talimat verildiği ifade edilmektedir.

RF'ye ihracat gerçekleştiren tüm firmaların müteakip süreçte RF'ye gerçekleştirecekleri ihracat işlemlerinde söz konusu karantina unsurlarından ari ürün kullanılması hususu gerektiği belirtilmektedir.

 

2) Avustralya-Viktorya Eyaleti'ndeki Projeler

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan bir yazıda, T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nden iletilen yazı ile alınan, Melburn Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliği'nin, Viktorya Eyaletinde sürdürülen veya yeni başlanacak olan projelere ilişkin 26 Kasım 2018 tarihli yazısına istinaden; ilgili projelere ilişkin bilgiler sunan web sitelerinin linkleri aşağıda sunulmaktadır.

Linkler:

https://www.vic.gov.au/infrastructureplan.html

https://bigbuild.vic.gov.au/

 

3) Görüşe Açma (Gıda ile Temas Eden Plastik Madde ve Malz.)

Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Sekreterliği'nden 04.12.2018 tarih ve 04087 sayılı alınan yazıda, Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan alınan bir yazıya atfen; Türk Gıda Kodeksi Hazırlama Yönetmeliği çerçevesinde hazırlanan "Türk Gıda Kodeksi-Gıda ile Temas Eden Plastik Madde ve Malzemeler Tebliği” ve "Türk Gıda Kodeksi-Gıda ile Temas Eden Plastik Madde ve Malzemelerin Migrasyon Testinde Kullanılan Gıda Benzerleri Listesi Tebliği”ne ait taslak metinlerin Bakanlıklarının web sitesinde görüşe açıldığı bildirilmektedir.

Söz konusu Tebliğin taslak metinlerine aşağıda yer alan linklerden ulaşılabilmektedir:

https://www.tarimorman.gov.tr/Sayfalar/Detay.aspx?OgeId=1665&Liste=Mevzuat

https://www.tarimorman.gov.tr/Sayfalar/Detay.aspx?OgeId=1664&Liste=Mevzuat

Bahse konu taslaklara ilişkin görüşlerin ekte yer alan tablo formatına uygun olarak en geç 11 Aralık 2018 Salı günü mesai bitimine kadar sektor@tim.org.tr adresine iletilmesi gerekmektedir.

EK : Görüş Bildirme Formu

 

4) T.C. Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli'nin Azerbaycan Ziyaretine Katılım

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden (TİM) alınan bir yazıda, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)'den alınan 04.12.2018 tarihli yazıya atfen; Türkiye-Azerbaycan İş Konseyi organizasyonunda, T.C. Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr.Bekir PAKDEMİRLİ'nin Azerbaycan'a resmi ziyareti çerçevesinde 09-11 Aralık 2018 tarihleri arasında Bakü'ye özel sektör heyet ziyareti ve Türkiye-Azerbaycan Tarım Forumu düzenleneceği ifade edilmektedir.

Yazıda devamla, söz konusu ziyaret çerçevesinde Bakü'de 10 Aralık 2018 tarihinde Dr.Bekir PAKDEMİRLİ'nin onur konuğu olarak açılış konuşması yapacağı International AgTech and Green Energy Forumu'na özel sektör heyetinin katılımı, 11 Aralık 2018 tarihinde ise DEİK ve Azerbaycan'da İhracat ve Yatırımların Teşviki Fonu (Azpromo) işbirliğinde Sayın PAKDEMİRLİ, Azerbaycan Tarım Bakanı İnam KERİMOV ve Azerbaycan Ekonomi Bakanı Şahin MUSTAFAYEV'in teşrifleri ile düzenlenecek Türkiye - Azerbaycan Tarım Forumu ve sektör temsilcileri arasında ikili iş görüşmelerinin organize edilmesinin planlandığı belirtilmektedir.

Bu bağlamda, anılan ziyarete katılmayı arzu eden üyelerimizin 07 Aralık 2018 Cuma günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/816/11913 adresli internet bağlantısındaki katılım formunu eksiksiz olarak doldurmaları gerekmektedir.

EK : Taslak Program ve Heyete İlişkin Bilgiler

İletişim: Alperen Ay, İş Konseyleri Koordinatör Yardımcısı

E-posta: aay@deik.org.tr | Tel: 0212 339 5059, 339 5055

 

5) T.C. Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan ın Hindistan Resmi Ziyareti Vesilesiyle Hindistan a Özel Sektör Heyet Ziyareti

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden (TİM) alınan bir yazıda, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)'ten alınan bir yazıya atfen; T.C. Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan'ın 18-19 Aralık 2018 tarihlerinde yapacağı Hindistan resmi ziyareti kapsamında DEİK/Türkiye-Hindistan İş Konseyi ve FICCI (Federation of Indian Chambers of Commerce & Industry) iş birliğinde 18 Aralık 2018 tarihinde Yeni Delhi'de İş Forumu ve 19 Aralık 2018 tarihinde Mumbai'de CEO Yuvarlak Masa Toplantısının düzenleneceği belirtilmektedir.

Yazıda devamla, yaklaşık % 7.5 büyüme oranı ve 2.6 trilyon dolar olan gayri safi yurtiçi hasılası ile Hindistan'ın, Türkiye'nin ticaret partnerleri arasında büyük ekonomik potansiyel taşıyan bir ülke konumunda olduğu, iki ülke liderlerinin belirttiği üzere, 2020 yılında ticari hacmin 10 milyar dolara ulaşmasının hedeflendiği, gıda (yaş meyve, sebze, zeytinyağı), makine ve aksamları, doğal taş, kimya ürünleri, inşaat ve altyapı alanlarında faaliyet gösteren firmaların söz konusu heyete katılımın büyük önem arz ettiği belirtilmektedir.

Hindistan'a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabi oldukları, vize başvuru formuna aşağıda yer alan linkten ulaşılabileceği, ziyarete ilişkin lojistik detaylar ve program ekte sunulmuş olup, anılan ziyarete Hindistan ile hâlihazırda iş yapan, iş yapmayı planlayan ve Hindistan'a yatırım ile ticaret imkânları konusunda bilgi sahibi olmak isteyen programa katılmayı arzu eden firmalarımızın kayıt işlemlerinin etkinlik web-sitesi üzerinden bağlantıda yer alan katılım formunu doldurmuş olmaları gerekmektedir.

Başvuru Formu: https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/815/11888

Vize Başvuru Formu: http://indianvisaonline.gov.in/visa/

EK : Taslak Program

6) İhracatçı Birlikleri-11.Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması

Orta Anadolu Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği'nden (OAİB) alınan yazıda; Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğü, TİM işbirliği ve Orta Anadolu Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği'nin organizatörlüğünde, mobilya sektörünün gelişimine katkıda bulunmak ve tasarımın sektör için önemini vurgulamak amacıyla, "İhracatçı Birlikleri-11. Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması"nın ödül töreninin 26 Nisan 2019 tarihinde düzenleneceği belirtilmektedir.

Bu çerçevede; "İhracatçı Birlikleri-11.Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması" başvurularının 17 Ekim 2018 tarihinde başladığı, söz konusu yarışmaya başvurmak isteyen katılımcıların yarışmanın, Web sitesi (www.designforexport.org veya www.mobilyatasarimyarismasi.org) aracılığıyla online başvuru yapabileceği ve yarışma hakkındaki tüm bilgilere ulaşılabileceği ifade edilmektedir.

 

7) UTİB 9.Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması

Uludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'nden (UİB) alınan bir yazıda, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği tarafından, T.C. Ticaret Bakanlığı desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) işbirliği ile geleceğin tasarımcılarını ev tekstili sektörü ile buluşturmak amacıyla "Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması''nın bu yıl dokuzuncusu gerçekleştirileceği belirtilmektedir. "9.Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması”, hem uluslararası pazarlarda moda ve trend yaratabilecek Türkiye Ev Tekstili özgün tasarımlarının ortaya çıkmasına, hem de Ev Tekstili sektöründe yenilikçi ve özgün tasarımcı kimliğinin güçlenmesine yardımcı olacağı; sektörel motivasyon, işbirliği ve dayanışmaya katkı sağlayabileceği gibi, Türkiye'de ev tekstili sektörü ihracatının artırılmasının da amaçlandığı ifade edilmektedir.

Yarışmanın ürün tasarımı kategorisinde bir tema çerçevesinde sadece öğrencilere yönelik gerçekleştirileceği; yarışmada, başvurular arasından yapılacak değerlendirme sonucunda 1. 2. ve 3. derecelerinde olmak üzere üç kişinin ödüllendirileceği belirtilmektedir.

Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması için son dosya teslim tarihi 15 Şubat 2019 olup, yarışma katılım koşulları ile başvuru formları www.evtekstiliyarismasi.com veya www.uib.org.tr adreslerinden ulaşılabilmektedir.

Ayrıca;

https://www.facebook.com/evtekstiliyarismasi facebook adresi,

https://twitter.com/textilyarismasi twitter sayfası,

https://www.instagram.com/evtekstilyarismasi/ instagram adresi,

https://www.youtube.com/channel/UCbKa2OfZsOTZq_GR32P2qXg youtube

adresinden yarışma takibi yapılabilmektedir.

 

8) Arabplast 2019 Fuarı Milli Katılım Organizasyonu

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'nden (İMMİB) alınan bir yazıda, 05 - 08 Ocak 2019 tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri-Dubai'de düzenlenecek olan "Arabplast 2019 (14th International Trade Show for Plastics, Petrochemical,Packaging & Rubber Industry) Fuarının milli katılım organizasyonu, T.C. Ticaret Bakanlığı'ndan izin alınması ve yeterli başvurunun olması durumunda, 2019 yılında dördüncü kez İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği bünyesinde faaliyet gösteren, (İKMİB) İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği organizatörlüğünde gerçekleştirileceği bildirilmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri ile ekonomik ilişkilerin gelişmesi açısından faydalı olacak olan Arabplast Fuarında 2017 yılında 39 ülkeden 972 katılımcı plastik ve kauçuktan ürünler ve makinelerinin sergilendiği ve fuarın yaklaşık 19.080 kişi tarafından ziyaret edildiği ifade edilmektedir.

Arabplast 2019 Fuarı Milli Katılım Organizasyonuna katılmak isteyen firmalarımızın http://www.ikmib.org.tr/tr/arabplast-2019-fuari-milli-katilim-organizasyonu.html linkinden organizasyona ilişkin duyuru ve başvuru formuna ulaşılabileceği belirtilmektedir.

Bilgileriniz rica olunur.

 

Saygılarımla,

 

Uğur DAYIOĞLU

Genel Sekreter