İhracat Rakamları (Bin USD)
English

2018-108 T.C.Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan' ın Venezuela Resmi Ziyareti

Sayı : 32089230-TİM.DENİB.GSK.2018/10069-10509                                                  Denizli, 14/11/2018
Konu: T.C.Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan' ın Venezuela Resmi Ziyareti

 

S İ R K Ü L E R

(ARGE / 2018-108)

Sayın Üyemiz,

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden (TİM) alınan bir yazıda, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)'ten alınan bir yazıya atfen; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, 03 Aralık 2018 tarihinde yapacağı Venezuela resmi ziyareti kapsamında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve üst düzey devlet yetkililerinin katılımlarıyla "Venezuela Türkiye İş Forumu” düzenlenmesinin öngörüldüğü bildirilmektedir.

Anılan yazıda devamla, Venezuela ekonomisinde başta petrol olmak üzere, doğal kaynakların büyük önem taşıdığı, ülkenin, dünyanın en büyük petrol rezervine sahip olduğu, en büyük 10 petrol üreticisi arasında olduğu, OPEC istatistiklerine göre toplam dünya ham petrol rezervlerinin 296,5 milyar varillik kısmına sahip olduğu, OPEC rezervlerinin %25'ine, toplam dünya rezervlerinin ise %20'sine sahip olduğu belirtilmektedir. GSMH'nın %30'u, ihracat gelirlerinin 95'i ve kamu gelirlerinin %56'sı petrol sektöründen kaynaklanmaktadır. Neredeyse diğer tüm ürünleri ithal eden Venezuela'da ihracatçılarımız için büyük fırsatlar yer almakta olup, takas usulü ticaret fırsatlarının bulunduğu ifade edilmektedir.

Söz konusu foruma katılmayı arzu eden üye firmalarımızın kayıt işlemlerinin etkinlik web sitesi üzerinden ön kayıt formunu eksiksiz doldurarak 28 Kasım Çarşamba günü mesai bitimine kadar DEİK'e iletmeleri gerekmektedir. Katılım bedeli DEİK tarafından bilahare katılımcılarla paylaşılacaktır.

Bilgileriniz rica olunur.

Başvuru Formu: https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/787/11785

 

Saygılarımla,

 

Uğur DAYIOĞLU

Genel Sekreter