İhracat Rakamları (Bin USD)
English

2018-107 Çeşitli Konular

Sayı : 32089230-TİM.DENİB.GSK.2018/10066-10506                                                  Denizli, 14/11/2018
Konu: Çeşitli Konular

 

S İ R K Ü L E R

(ARGE / 2018-107)

Sayın Üyemiz,

Konu Başlıkları

1) ABD Adalet Bakanı ve İç Güvenlik Bakanına Uygulanan Yaptırımların Kaldırılması

2) Türkiye-Ürdün Yatırım Forumu

3) AGRI-TECH Nijerya Fuarı

4) Sarp Gümrük Kapısı Enerji Kesintisi

5) Samsun Gıda 2018 Fuarı Alım Heyeti Programı

 

1) ABD Adalet Bakanı ve İç Güvenlik Bakanına Uygulanan Yaptırımların Kaldırılması

İlgi: 07.08.2018 tarih ve RAP/1421 (2018-77) sayılı sirkülerimiz.

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan bir yazıda aynen; Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanlığı'nın 01 Ağustos 2018 tarihinde, İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Sayın Abdülhamit Gül hakkında aldığı yaptırım kararına, diplomatik teamüllerin esasını oluşturan mütekabiliyet ilkesinin gereği olarak, aynıyla mukabele edilmesinin uygun olacağının değerlendirildiği belirtilerek ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions ile ABD İç Güvenlik Bakanı Kirsjten M. Nielsen'e ilişkin olarak; diğer tedbirlerin yanında, Türkiye'deki gerçek ve tüzel kişilerin adı geçenlerle her türlü mali işlem gerçekleştirmesinin ve ticari ilişkide bulunmasının yasaklanması, bu itibarla, adı geçenlerin kendileri ve/veya sahibi, ortağı, yöneticisi olduğu şirketlerle hiçbir surette ticaret yapılmaması gerektiği bildirilmişti.

Konuya ilişkin olarak bu defa, T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nden alınan bir yazıda, Dışişleri Bakanlığı'ndan alınan yazıya atıfla; ABD Hazine Bakanlığının İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Sayın Abdülhamit Gül'e yönelik yaptırım kararını kaldırmasına paralel olarak, ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions ile ABD İç Güvenlik Bakanı Kirsjten M. Nielsen'e uygulanan yaptırımların 02 Kasım 2018 tarihi itibariyle kaldırılması talep edilmektedir. Bu itibarla, ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions ile ABD İç Güvenlik Bakanı Kirsjten M. Nielsen'e uygulanan ve ilgide kayıtlı yazımızda belirtilen yaptırımlar 02 Kasım 2018 tarihi itibariyle kaldırıldığı bilgisi iletilmiş bulunmaktadır.

 

2) Türkiye-Ürdün Yatırım Forumu

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan bir yazıda, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) aldıkları yazıda; DEİK/Türkiye-Ürdün İş Konseyi tarafından 27 Kasım 2018 tarihinde İstanbul Wyndham Grand Otel'de "Türkiye-Ürdün Yatırım Forumu” düzenleneceğinden bahisle; foruma T.C. Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar PEKCAN ve Ürdün Haşimi Krallığı Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Tariq HAMMOURI'nin katılımlarının öngörüldüğü bildirilmektedir.

Söz konusu forumda, Ürdün'de yatırım, ticaret ve müteahhitlik alanlarında iş birliği temalı oturumlar düzenleneceği; Akabe Özel Ekonomi Bölgesi (ASEZA), Ürdün Sanayi Bölgeleri (JIEC), PBI Akabe Sanayi Bölgesi ve Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) temsilcilerinin de katılacağı oturumlarda, Ürdün'de enerji, su ve ulaştırma sektörlerine dair sunumlar gerçekleştirileceği belirtilmektedir.

Anılan yazıda devamla; Ürdün, Orta Doğu'nun siyasi ve ekonomik açıdan en istikrarlı ülkelerinden biri olarak yabancı yatırımcılara önemli fırsatlar sunduğu, Ürdün'e ihracatımızda potansiyel arz eden birçok ürün kategorisi arasında, otomotiv ana ve yan sanayii ürünleri, kozmetik ürünleri, temizlik maddeleri, kağıt, mücevherat, mobilya, ambalaj malzemeleri, inşaat malzemeleri, demir çelik, doğal taşlar, kablo ve teller, hazır giyim ürünleri, kumaş, tekstil yan sanayii, iş makineleri, elektrikli makineler, plastik işleme makineleri, beyaz eşya, gıda mamulleri gibi ürünlerin yer aldığı ifade edilmektedir.

Bu çerçevede, katılımın ücretsiz olduğu söz konusu iş forumuna katılmak isteyen üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/772/11690 adresinden 20 Kasım 2018 Salı günü saat 12:00'ye kadar kayıt yapmaları gerektiği bildirilmektedir.

İletişim: DEİK

Aziz Toprak, atoprak@deik.org.tr, 0212 339 5029,

Muhammed Ammash, mammash@deik.org.tr, 0212 339 5043

Ek : Taslak Program

 

3) AGRI-TECH Nijerya Fuarı

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan bir yazıda, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü kanalıyla, Nijerya'nın Ankara Büyükelçiliğinden aldıkları Notaya atıfla; 20 - 22 Kasım 2018 tarihleri arasında Osun Eyaleti'nin Osogbo kentinde "Nijerya Tarımının Sürdürülebilir Tarım Teknolojileri ile Değişimi” konulu ‘AGRI - TECH Nijeria 2018” Uluslararası Fuar ve Konferansının düzenleneceği, fuar ve konferansa ilişkin bilgilere ekte yer alan kitapçıktan ulaşılabileceği ifade edilmektedir.

Anılan yazıda devamla, Nijerya'nın Osun Eyaleti Hükümeti ile Nijeryalı bir şirket tarafından, İsrail menşeli bir firmayla ortaklaşa gerçekleştirilecek fuar ve konferansa, tanınmış akademisyenlerin verimlilik ve karlılığın artırılması perspektifinden modern tarım üzerine konuşmalar yapmak üzere davet edildiği ve 1.000'in üzerinde uluslararası şirket 1.800 yerel şirketin katılmasının öngörüldüğü belirtilmektedir.

Ek : Fuar Kitapçığı

 

4) Sarp Gümrük Kapısı Enerji Kesintisi

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan bir yazıda, Ticaret Bakanlığı'ndan aldıkları yazıda, Sarp Gümrük Kapısı'nın yeniden yapılandırılması projesine istinaden devam etmekte olan inşaat çalışmaları kapsamında, 13-14-15 Kasım 2018 tarihlerinde 3'er saatlik enerji kesintileri olacağı ve anılan kesintilerinin Gümrüklü sahalarda aşağıda belirtildiği şekilde gerçekleşeceği ifade edilmektedir.

Kesinti Gün ve Saatleri:

· 13 Kasım 2018 tarihinde 11:00 ile 14:00 saatleri arası

· 14 Kasım 2018 tarihinde 11:00 ile 14:00 saatleri arası

· 15 Kasım 2018 tarihinde 11:00 ile 14:00 saatleri arası

 

5) Samsun Gıda 2018 Fuarı Alım Heyeti Programı

Karadeniz İhracatçı Birlikleri'nden alınan bir yazıda, 22-25 Kasım 2018 tarihleri arasında Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecek olan "Samsun Gıda 2018 - 3. Gıda ve İçecek Ürünleri, Gıda İşleme Teknolojileri, Paketleme ve Lojistiği Fuarı”na yönelik olarak, Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ve Genel Sekreterliğimiz organizasyonunda bir alım heyeti programının gerçekleştirileceği,

Sözkonusu Alım Heyeti organizasyonu kapsamında, iletişim detayları ve talep ettikleri ürünlere ilişkin detaylar ilişik bulunan yabancı firma temsilcileri ve Türk firmaları arasında 22 Kasım 2018 Perşembe günü fuar alanında ikili görüşmeler yapılması planlanmakta olup, görüşmelere iştirak etmek isteyen üyelerimizin, görüşmek istedikleri firmaları işaretlemek suretiyle ekteki formları doldurarak en geç 20 Kasım 2018 Salı günü mesai bitimine kadar KİB Genel Sekreterliği kib@kib.org.tr adresine veya aşağıdaki faks numaralarına göndermelerinin gerektiği bildirilmektedir.

İlgili personel:

Şahin KURUL

Tel: 0.454.2162426

Faks: 0.454.2164842-2168890

EKLER: 1) Alım Heyeti Katılımcı Listesi (1 Sayfa)

              2) Alım Heyeti İkili İş Görüşmesi Katılımcı Başvuru Formu(1 Sayfa)

 

Bilgileriniz ve gereği önemle rica olunur.

 

Saygılarımla,

 

Uğur DAYIOĞLU

Genel Sekreter