İhracat Rakamları (Bin USD)
English

2018-104 Çeşitli Konular

Sayı : 32089230-TİM.DENİB.GSK.2018/10062-10487                                                   Denizli, 08/11/2018
Konu: Çeşitli Konular

 

S İ R K Ü L E R

(ARGE / 2018-104)

Sayın Üyemiz,

Konu Başlıkları

1) Su Ürünleri İhracatı

2) Venezuela Hükümetinin Dolar Kararı

3) Irak'a Yönelik BM Yaptırımları

4) Venezuela Ziyareti

5) Bulgaristan-Türkiye İş Forumu

6) Tarımda Akıllı Üretim Sistemleri

7) Yapex 2018 Fuarı Alım Heyeti Programı

 

1) Su Ürünleri İhracatı

Bağdat Ticaret Müşavirliği'nin bir yazısına atfen Ticaret Bakanlığı'ndan alınan yazılarında; Irak'a gerçekleştirilen su ürünleri ihracatına ilişkin olarak Ticaret Müşavirliğince Irak Tarım Bakanlığı Veterinerlik Genel Müdürü Dr. Salah Fadıl Abbas ile görüşüldüğü, anılan görüşmede Mezkur Bakanlığın 15/03/2018 tarihli Kararı'na istinaden soğutulmuş taze balık ürünleri ithalatının yerli üretimin yeterli olması nedeniyle yasaklandığı ve anılan ürünler için ithalat lisansı düzenlenmesine yönelik izin verilmediği, yasağın halihazırda yürürlükte olduğu, yasağın ne zamana kadar devam edeceğinin belli olmadığı, diğer taraftan dondurulmuş balık ürünlerinde bir yasağın söz konusu olmadığı ifade edilmektedir.

Aynı yazıda devamla, söz konusu görüşmelerde taze ve soğutulmuş su ürünlerine uygulanan yasağın Merkezi Irak yönetimine bağlı vilayetler için geçerli olduğu, IKBY'yi kapsamadığından söz edilmektedir.

 

2) Venezuela Hükümetinin Dolar Kararı

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden (TİM) alınan bir yazıda; Karakaş Ticaret Müşavirliğimizce Venezuela Hükümeti tarafından bankacılık ve döviz işlemlerinde ABD Dolarının tamamen devre dışı bırakılacağının açıklandığının bildirildiği ifade edilmekte, ayrıca Venezuela Hükümetinin bankacılık ve döviz işlemlerinde ABD dolarının referans olarak kullanılamayacağı, bunun yerine avro ve yuan başta olmak üzere diğer konvertible paraların tercih edileceği hususunun yer aldığı belirtilmektedir.

 

3) Irak'a Yönelik BM Yaptırımları

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden (TİM) alınan bir yazıda, T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nden kanalıyla, Dışişleri Bakanlığı'ndan aldıkları yazıya atıfla; Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 1518 (2003) sayılı Kararı uyarınca faaliyet gösteren Irak Yaptırımlar Komitesinin Başkanlığının ekte verilen notasında, 1483 (2003) sayılı BMGK Kararının 19. ve 23. Paragrafları çerçevesinde mal varlıkları dondurulan kişi ve kuruluşlar listesinden "Directorate General of Geological Survey and Mineral Investigation” kurumunun 07 Ağustos 2018 tarihi itibariyle çıkartıldığı bildirilmektedir. Adı geçen komitenin konsolide edilmiş yaptırım listesine ise aşağıda yer alan web sayfasından ulaşılabilmektedir.

Duyuru Web Sayfası  https://scsanctions.un.org/en/?keywords=iraq

EK: BMGK Yaptırımlar Listesi Ağustos 2018

 

4) Venezuela Ziyareti

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nün yazısına atfen Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden (TİM) alınan bir yazıda, Sayın Cumhurbaşkanımızın Aralık ayı başında Venezuela'ya resmi bir ziyaretinin söz konusu olduğu belirtilmektedir.

İhracatçılarımızın söz konusu pazarda karşılaştığı sorunlar ve gerçekleştirilecek toplantılarda gündeme getirilmesinde fayda görülen hususlara ilişkin olarak görüşlerinizin ekte sunulan form kullanılarak 12 Kasım 2018 Pazartesi gününe kadar TİM'e ( habibetutar@tim.org.tr ) gönderilmesi beklenmektedir.

EK : Görüş, Sorun, Öneri Formu

 

5) Bulgaristan-Türkiye İş Forumu

DEİK'den alınan bir yazıda, T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın Sofya'ya resmi ziyareti vesilesiyle Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Bulgaristan Ulusal KOBİ Geliştirme Ajansı (BSMEPA) iş birliğiyle 19 Kasım 2018 Pazartesi günü Sofia Ramada City Centre Otel'de "Bulgaristan - Türkiye İş Forumu” gerçekleştirileceği,

T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Bulgaristan Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov'un onurlandırmasıyla gerçekleşecek söz konusu toplantıya çok sayıda Bulgar firmasının katılımı beklenmekte olup, bu firmalar ile ikili görüşmeler gerçekleştirilmesi imkânı olacağı,

Bulgaristan'da turizm, gıda, otomotiv ve yedek parça, savunma, ambalaj, hayvancılık ve tarım makineleri, inşaat ve yapı malzemeleri, sağlık, sağlık/termal turizm ve medikal ürünler, mobilya, aydınlatma ve elektronik ürünler, alt yapı-konut inşaatı, tekstil, kimya, lojistik, makine ve ICT alanlarında yatırım ve iş birliği fırsatlarının bulunmakta olduğu,

Üçüncü ülkelerden gelen Türk sermayesi ile birlikte Bulgaristan'da yaklaşık 1 milyar Avro üzerinde Türk yatırımı bulunmakta olup, ağırlıklı olarak turizm, bankacılık, tekstil, hazır giyim, alüminyum, cam sanayi, ev aletleri, otomotiv yedek parça, ulaştırma, alüminyum, pvc, gıda, su şişeleme, odun işleme alanlarında faaliyetlerini sürdürdüğü,

Bulgaristan Yatırım Ajansı ve Bulgaristan Ulusal KOBİ Ajansı anılan foruma iştirak edeceği ve söz konusu kurumların temsilcileri ile görüşme imkanı bulunacağı bildirilmektedir.

Bulgaristan - Türkiye İş Forumu'nun taslak programı ekte yer almaktadır.

Avrupa Pazarına erişimi açısından düşük maliyetler ve lojistik avantajlar sunan Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik hareketliliğe önemli ivme katacak söz konusu İş Forumu'na katılmak isteyen firmalarımızın 09 Kasım 2018 Cuma günü mesai bitimine kadar aşağıda yer alan linkdeki formu doldurmaları gerekmektedir.

Kayıt formu: https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/773/11580

EK : Taslak Program

Detaylı bilgi için irtibat kişisi:

Sn. Aycan Damalı, DEİK Avrupa Bölgesi

adamali@deik.org.tr

0212 339 50 74

 

6) Tarımda Akıllı Üretim Sistemleri

DEİK'den alınan bir yazıda, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)/Türkiye-Hollanda İş Konseyi tarafından 27 Kasım 2018 Salı günü İstanbul Swiss Otel'de "Tarımda Akıllı Üretim Sistemleri Semineri” gerçekleştirileceği, taslak programı ekte yer aldığı belirtilmektedir.

Alınan yazıda devamla, modern tarım ve hayvancılık tekniklerinin geliştirilmesi ve uygulanmasında dünya lideri konumunda olan Hollanda ile "Tarımda Akıllı Üretim Sistemleri” alanında iş birliklerinin güçlendirilmesinin tarım ve hayvancılık işletmelerimizin daha verimli çalışmasına katkıda bulunacağını düşünüyor, bu kapsamda söz konusu seminerin hem Türkiye'nin tarımda akıllı üretim sistemleri dönüşüm perspektifine, hem de Türkiye'de tarım ve hayvancılık sektörünün geleceğine ve ilerlemesine hizmet edeceğine inandıkları ifade edilmektedir.

Bahse konu seminere katılım ücretsiz olup, seminere katılmak isteyen firma temsilcilerimizin 22 Kasım 2018 Perşembe günü mesai bitimine kadar aşağıdaki bağlantıda yer alan katılım formunu doldurmuş olmaları gerekmektedir.

Katılım Formu: https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/774/11706

İlgili Kişi:

Başak Doyum

Tel: 0212 339 5090

e-posta: bdoyum@deik.org.tr

EK : Seminer Taslak Programı

 

7) Yapex 2018 Fuarı Alım Heyeti Programı

Batı Akdeniz İhracatçıları Birliği Genel Sekreterliğinden (BAİB) alınan bir yazıda; "26. Uluslararası Yapı Malzemeleri, İnşaat Teknolojileri, Yapı Yenileme ve Restorasyon Fuarı”na yönelik fuarla eş zamanlı olarak 13 - 16 Kasım 2018 tarihleri arasında Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğünde Batı Akdeniz İhracatçıları Birliği Genel Sekreterliği organizatörlüğünde bir Alım Heyeti Programı gerçekleştirileceği belirtilmektedir.

Söz konusu Alım Heyeti Programına; İsrail, Kosova, Kuveyt, Moğolistan, Moldova ve Umman'dan ekte bilgileri bulunan 16 firmanın iştirak edeceği belirtilmekte olup, 14 Kasım Çarşamba günü Anfaş - Antalya Expo Center Toplantı Salonunda saat: 09.30'da brifing ve 10.00 - 18.00 saatleri arasında heyete iştirak edecek yabancı firmalar ile ikili görüşmelerin gerçekleşeceği belirtilmektedir.

Alım Heyeti ikili görüşmelerine katılmak isteyen firmaların ekte bulunan başvuru formunu doldurarak en geç 09 Kasım 2018 Cuma günü saat 13.30'a kadar arge@baib.gov.tr adresine göndermeleri gerektiği belirtilmektedir.

İlgili Kişi:

Gizem ALP TOPÇU

Tel: 0 242 3118000 Dahili: 1303; Mobil: 0 538 949 71 78

e-mail: alpg@baib.gov.tr

ANFAŞ Adres: Pınarlı Beldesi Havaalanı Yolu Üzeri 8.Km Soğucaksu Mah. 1. Sok. No:1 Aksu - Antalya

EKLER :  1. İkili Görüşme Başvuru Formu 2. Alım Heyeti Listesi 3. Yerleşim Planı

 

Bilgileriniz ve gereği önemle rica olunur.

 

Saygılarımla,

 

Uğur DAYIOĞLU

Genel Sekreter